• 1 z 4
 

CD - RENATA DRÖSSLER LIVE

 

livE

16 dechberoucích šansonů v podání Renaty Drössler a pianisty Petra Ožany na CD 
 

V roce 2020 vydává Renata Drössler své páté album „Live“. Je na něm řada nových písní a pár osvědčených šansonových pecek které známe z provedení jiných šansonových hvězd Hany Hegerová, či Marlene Dietrich. Album je ohlédnutím za její takřka patnáctiletou spolupráci s pianistou, skladatelem a textařem Petrem Ožanou.

Dostupnost Skladem
450 Kč
   
Kategorie Hudba
 

V roce 2020 vydává Renata Drössler své páté album „Live“. Je na něm řada nových písní a pár osvědčených šansonových pecek které známe z provedení jiných šansonových hvězd Hany Hegerová, či Marlene Dietrich. Album je ohlédnutím za její takřka patnáctiletou spolupráci s pianistou, skladatelem a textařem Petrem Ožanou.

Vím, že....
Jaká je? Jak ji vidí druzí? I o tom je tahle malá zpověď, kterou zpravidla začíná své šansonové recitály. Zcela logicky právě tahle písnička otvírá také její zbrusu nové živé album.

 

Děkuji
Jeden z nejsilnějších textů, který pro ni napsala Marta Balejová, je o věčném spěchu, honbou za penězi a pomíjivosti lidského života, jehož konec může přijít leckdy nečekaně a nejde zvrátit.
 
Láry Fáry
Šanson o věčném souboji muže a ženy. Se špetkou nadsázky se v něm určitě tak trochu najde každá žena a to nejen v pohledu na ono milované i kritizované silnější pohlaví.
 
Nebudu s tebou
S nesmírně mnohoznačným textem, jehož hlavním tématem je ztráta blízké osoby, se v různých rovinách ztotožní zřejmě každý posluchač či posluchačka. Vždyť snad každý někdy v životě zažil nepříjemný rozchod či bolavé loučení s milovanou osobou.
 
Kožená bunda
Tenhle šanson je životní zpovědí ženy lehčích mravů. Když byla krásná a mladá, brala si od života vše, co jí nabízel. Ve stáří se stává zbožím, které vyšlo z módy, a musí se smířit s krutou realitou.
 
Čas vypršel
Krach manželství a rozvod je tématem nejednoho slavného šansonu. Jinak tomu není ani v případě téhle autorské písně Petra Ožany, jehož k hudbě i textu inspirovaly vlastní osobní rozvodové peripetie Renaty. Na téhle desce tak právě tenhle šanson patří k těm nejniternějším.
 
Taka mala
Důkazem, že žena může mít dvě i více tváří a dovede si v mžiku obtočit chlapa kolem prstu, může být také tento šanson. Je zřejmě nejveselejším kouskem celého alba a pochází z meziválečné Francie. Song, který zpívá už léta s chutí v polštině, nabízí jí bezbřehé herecké možnosti a zároveň vždy spolehlivě odlehčí atmosféru na jejích recitálech.
 
Až jednou přijde
K životu neodmyslitelně patří smrt. Smutná píseň o životě ženy, která svůj tichý boj o štěstí a lásku prohrála. Teprve po její smrti mnohým došlo jak moc jim začala chybět. 
 
Yidishe mame
Smrt dítěte. Ztráta nejbolestivější. Téma silné a nadčasové. Nový text k téhle písni, kterou můžete znát také z repertoáru Hany Hegerové, si inspirována polskou předlohou napsala sama. Snad se jí sílu emocí podařilo v textu zhmotnit. Podle reakcí publika patří právě tahle píseň k těm nejsilnějším v jejím repertoáru.
 
Čerešně
Tuhle klasiku si pobrukovala už jako "mladé dievča". Teprve po letech, už jako dospělá žena zjistila, o čem text písně vlastně je. Dnes tuhle písničku z repertoáru Hany Hegerové zpívá pravidelně a její posluchači s dojetím s ní.
 
Poprvé
Typická kabaretní píseň. Ne každá žena má trpělivost se záletným mužem. A co teprve, když jde o pianistu a jeho múzu – zpěvačku. Nemůže to skončit jinak než „tragicky“.
 
Krásně sis to vymyslel
Takový malý dialog se životem. I k tomuhle textu o běhu času, rekapitulaci a touze prožít život až do poslední chvíle na plné pecky, musí interpret dospět a dozrát. Další z klasických hitů Hany Hegerové, na které publikum reaguje velmi vděčně.
 
Gastrosex
Podlehnout rozkoši je nádherné a sladké. A co teprve rozkoši z jídla. Předobrazem téhle písně byl vtip o bílém sexu a slastných orgiích při nočních návštěvách lednice. Tyhle " hříchy" jsou blízké snad každému. Možná také proto se publikum u téhle písničky vždy zas a znovu tak skvěle baví.
 
Co zbylo
Někdo v této písní najde dialog se životem, někdo s partnerem. Spílání životu za prohry, za neúspěchy a bolesti, které přináší. Nakonec zvítězí chuť žít dál.
 
Až budou v módě
"Svět chce velký prsa mít a my se budem bránit!". Tenhle malý ženský protestsong zvedne vždycky náladu všem v sále bez ohledu na věk i pohlaví. Geniální text Marty Balejové, jí před pár lety přišel do mailu právě v době, kdy se jí nic nedařilo. Splín zmizel hned po prvním přečtení. Tahle písnička už dnes v jejích reciálech nesmí chybět.
 
Non, je ne regrette rien
Francouzská klasika nesmrtelné ikony chansonu Edith Piaf z roku 1960. Jak sám titul napovídá…Není čeho litovat. Toto je mottem celé písně. Husí kůže...

 

Seznam skladeb

Pořadí

Název

Hudba

Text

Délka

1.

„Vím, že“  

P. Ožana

L. Hýblová

02:45

2.

„Děkuji“  

P. Ožana

M. Balejová

05:40

3.

„Láry Fáry“  

P. Ožana

M. Stárková

03:19

4.

„Nebudu s tebou“  

M. Worek

R. Drössler

03:35

5.

„Kožená bunda“  

P. Ožana

P. Bednář

02:30

6.

„Čas vypršel“  

P. Ožana

P. Ožana

03:41

7.

„Taka mala“  

G. Claret

M. Hemar

04:46

8.

„Až jednou přijde“  

M. Worek

V. Gryc

04:56

9.

„Yidishe mame“  

L. Pollack

J. Yellen/R. Drössler

06:24

10.

„Čerešně“  

J. Filip

M. Lasica

03:14

11.

„Poprvé“  

P. Ožana

P. Ožana

02:36

12.

„Krásně sis to vymyslel“  

D. Dobiáš

P. Cmíral

02:51

13.

„Gastrosex“  

P. Ožana

P. Vrána

01:50

14.

„Co zbylo“  

P. Ožana

P. Ožana

03:27

15.

„Až budou v módě“  

P. Ožana

M. Balejová

03:37

16.

„Non je ne regrette rien“  

M. Vaucaire

C. Dumont

02:54

Celková délka:

58:01